Nowe prawo jazdy - zmiany na lepsze?

Nowe prawo jazdy - zmiany na lepsze?

Nowe prawo jazdy - zmiany na lepsze?
Piotr Mazanek
15.02.2010 18:05, aktualizacja: 02.10.2022 20:05

Sam projekt opisujący zmiany w przepisach dotyczących osób kierujących pojazdami jest dość rozbudowany.  Przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych zmian które mogą dotyczyć każdego kierowcy.

Sam projekt opisujący zmiany w przepisach dotyczących osób kierujących pojazdami jest dość rozbudowany.  Przedstawiamy krótkie podsumowanie najważniejszych zmian które mogą dotyczyć każdego kierowcy.

Zmiany jak zawsze piętnują młodych kierowców. To czy takie podejście do tematu jest słuszne ma zapewne tyle samo zwolenników ilu przeciwników. Najnowsza regulacja narzuca na młodych kierowców przymus jazdy z zielonym listkiem  na samochodzie przez okres 2ch lat. Jeśli podczas trwania okresu próbnego popełnią dwa wykroczenia zostaną skierowani na kurs reedukacyjny, co będzie wiązać się także z odpowiednim wydłużeniem okresu próbnego. Popełnienie trzech wykroczeń lub jednego przestępstwa drogowego będzie równało się z utratą prawa jazdy.

Nie tylko młodzi kierowcy muszą obawiać się o swoje świeżo zdobyte dokumenty. Dla starszych kolegów zza kółka zostały przygotowane specjalne adnotacje. Do tej pory uzbieranie haniebnej liczy 24 punktów równało się utracie prawa jazdy. Teraz będzie to oznaczało jedynie wysłanie delikwenta na kurs reedukacyjny. Dopiero uzbieranie kolejnych 24 punktów od odbycia kursu uprawnia odpowiednie władze do odebrania dokumentów pozwalających na prowadzenie pojazdów.

Zmianom ulegną także kategorie prawa jazdy. Sprawdźmy co się zmieni:

  • AM - kategoria uprawniająca do jazdy motorowerami oraz pojazdami 4-kołowymi do 50 cmsup3 /supwydawane od 14 roku życia
  • A1 - kategoria uprawnia do prowadzenia motocykli do 125 cmsup3/sup, mocy 15KM oraz stosunku mocy do masy na poziomie 0,13 KM/kg - kategoria przyznawana od 16 roku życia
  • A2 - kategoria przyznawana od 18 roku życia kierowcom motocykli nie przekraczających mocy 47KM, o stosunku mocy do masy nie większym niż 0,272 KM/kg

Jedna z ciekawszych zmian w nowelizacji dotyczy kategorii A. Otóż będzie ona przyznawana dopiero od 24 roku życia. Wyjątkiem będzie sytuacja kiedy kierowca uzyska prawo jazdy kategorii A1 w wieku 16 lat a następnie A2 w wieku 18 lat. Wtedy o prawo jazdy kategorii A będzie mógł ubiegać się w wieku 20 lat.

Dalsze mniej istotne zmiany mają dotyczyć instruktorów oraz egzaminatorów. Tutaj nacisk został położony głownie na ich "uczciwość" oraz gotowość do odpowiedniego wykonywania zawodu. Zmiany mają ukrócić między innymi fikcyjne kursy teoretyczne w ośrodkach szkoleniowych.

Co ja o tym myślę? Mimo tego że jestem już w miarę doświadczonym kierowcą kategorii zarówno A i B odnoszę się do wprowadzonych zmian dość przychylnie. Wiem że zaraz podniosą się na mnie pierwsze głosy krytyki kierowane z ust osób właśnie ubiegających się o uzyskanie odpowiednich uprawnień - wiem jak sam czekałem na moje prawo jazdy, które wtedy można było zdawać jeszcze w wieku 17 lat :)

Bardzo podoba mi się model przydzielania prawa jazdy kierowcom motocykli. 24 lata to odpowiedni wiek do uzyskania takich uprawnień. Nie chcę ubliżać kierowcom jednośladów /sam nim jestem/ ale do motocykla trzeba dorosnąć. We wdrożonym modelu do minimum będzie można ograniczać osoby psychicznie niedojrzałe pojawiające się bardzo często na drogach.

Jeśli chodzi o same ograniczenia kierowców: podoba mi się model wprowadzony dla doświadczonych kierowców i jednocześnie nie podoba mi się model dedykowany dla "juniorów". Dwa lata to okres długi, trzy wykroczenia można złapać podczas jednej niefortunnej przejażdżki ...

A jakie jest wasze zdanie?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)