Hity i mity o instalacji gazowej [poradnik]

Hity i mity o instalacji gazowej [poradnik]

Hity i mity o instalacji gazowej [poradnik]
Piotr Mazanek
21.06.2010 21:00, aktualizacja: 13.10.2022 13:41

W powszechnym mniemaniu instalacja LPG w samochodzie sprawi, że jego eksploatacja będzie tańsza. Niestety dla kierowców nie w każdym z przypadków takie przekonanie jest prawdziwe. Z gazem związanych jest jeszcze kilka mitów, które postaramy się dla was obalić.

W powszechnym mniemaniu instalacja LPG w samochodzie sprawi, że jego eksploatacja będzie tańsza. Niestety dla kierowców nie w każdym z przypadków takie przekonanie jest prawdziwe. Z gazem związanych jest jeszcze kilka mitów, które postaramy się dla was obalić.

Mit 1 – instalacja LPG się zawsze opłaca

Na pierwszy rzut oka powiedzielibyśmy, że to prawda. Przecież ceny benzyny oscylują w Polsce w okolicach 4 zł 30 gr, podczas gdy za litr gazu zapłacimy tylko 2 zł 20 gr. Od razu widać ogromną różnicę. Dlaczego zatem LPG w samochodzie nie zawsze równa się oszczędnościom? Rzecz polega na tym, że trzeba zainstalować odpowiedni rodzaj wtrysku, dopasować go do modelu samochodu i przede wszystkim cała praca musi być wykonana solidnie. Jeśli tak się nie stanie to narazimy się na złe funkcjonowanie gazu i niestety częste wizyty w warsztacie.

Pokażemy to na konkretnym przypadku. Samochody wyposażone w gaźnik lub jednopunktowy wtrysk benzyny kwalifikują się do instalacji LPG z elektronicznym emulatorem wtrysku której cena oscyluje w przedziale 1000-2000zł.

Do każdego auta z elektronicznym wielopunktowym wtryskiem benzyny da się zamontować tzw. sekwencyjny wtrysk gazu. Co to w praktyce oznacza? Wydatek rzędu 3500-4000. W Polsce jest masa warsztatów, która zaoferuje instalacje dużo tańszą i prostszą, która jednak nadaje się tylko do jednopunktowego wtrysku! Jeśli poszukamy oszczędności przy wyborze instalacji, narazimy się na wydatki przy późniejszej eksploatacji tego układu…

Jednym z bardzo ważnym elementów decyzji o instalacji układu LPG jest... zwykła kalkulacja. Nawet jeśli gaz będzie kosztował 1zł to musimy przejechać odpowiednio wiele kilometrów aby oszczędność na samym paliwie pokryła koszta instalacji.

Czy LPG się opłaca możemy obliczyć za pomocą prostego i przyjemnego kalkulatora.

Mit 2 – mały wyciek gazu grozi wybuchem

Jedna z największych bzdur jakie słyszeliśmy. Prawdopodobieństwo, że wasz samochód wybuchnie jest równe temu, że trafi w was meteoryt. Może troszeczkę przesadziliśmy, ale szansę są naprawdę minimalne. Co więcej, ryzyko takiego wycieku gazu, który mógłby spowodować wybuch, jest mniejsze niż pożaru spowodowanego wyciekiem benzyny. Poza tym gaz tankuje się równie łatwo jak benzynę i jak wszyscy doskonale wiemy szanse na wyciek nie są duże.

Mit 3 – auta z instalacją ciągle jeżdżą na gazie

Kolejny fałsz. Silnik każdego samochodu ogrzewany jest benzyną. W ciągu lata trwa to bardzo krótko, zimą troszkę dłużej. Przy każdym włączeniu silnika zużywamy benzynę, dopiero po ogrzaniu silnika zaczynamy zużywać gaz. Dlatego warto pamiętać, by zawsze mieć w baku trochę paliwa. Jeśli ustawicznie będziemy jeździć na rezerwie benzyny grozi nam nawet uszkodzenie pompy paliwowej, której naprawa bądź wymiana nie będzie należała do najtańszych.

Może wy macie jeszcze inne mity, które należałoby obalić… bądź jakieś fakty, które także trzeba przedstawić? Tematu opłacalności LPG jeszcze nie wyczerpaliśmy Przygotujemy niebawem zestawienie wszystkich niezbędnych wydatków i możliwych usterek instalacji. Zgłaszajcie swoje wątpliwości, które będziemy mogli wyjaśnić w kolejnym artykule ;-)

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)