Paliwo z... whisky!

Wydawać by się mogło, że alkohol i jazda samochodem to dwie zupełnie wykluczające się rzeczy. Otóż okazuje się, że nie do końca. Szkoccy naukowcy opracowali nowy rodzaj paliwa, które uzyskuje się z produktów ubocznych pozostałych po procesie destylacji tradycyjnego szkockiego trunku jakim jest… whisky.

Czy wiesz, którego auta ekolodzy nienawidzą najbardziej?

Naukowcy z Edinburgh Napier University pod przewodnictwem doktora Martina Tangneya stworzyli biopaliwo, które można używać w dzisiejszych samochodach bez konieczności modyfikacji silnika. Opracowali oni metodę, która produkty uboczne z procesu destylacji whisky (płyn z kadzi oraz ziarna) przekształca w butanol, który może być używany jako paliwo. Mało tego, okazuje się, iż biopaliwo z butanolu oferuje około 30% wzrost mocy silnika w porównaniu do biopaliwa z etanolu. Ciekawe tylko czy zwykły silnik nie odczuwa negatywnych skutków takiego rodzaju mieszanki?

Zrób sobie biopaliwo z CO2

Prace nad tym projektem trwały dwa lata i pochłonęły około 260 000 funtów, jednak efekt wydaje się być zadowalający. Uniwersytet ma teraz w planach stworzenie przedsiębiorstwa, które to rozwiązanie wprowadzi na rynek. Zdaje się, że wygrywają tu wszyscy:

  • ekolodzy, bo biopaliwo jest bardziej ekologiczne od zwykłego paliwa,
  • przemysł, gdyż producenci Whisky pozbywają się odpadów,
  • ekonomia — nowy rodzaj biopaliwa oraz nowe metody jego pozyskiwania stworzą zapewne wiele miejsc pracy,
  • i w końcu ludzie, którzy pijąc Whisky mają świadomość, że w jakimś stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego :)

Ja osobiście jestem bardzo ciekawy czy to rewolucyjne rozwiązanie odniesie sukces. Pożyjemy, zobaczymy…

Źródło: TelegraphGuardian

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Mitsubishi Lancer Evo X Concept Final na otarcie łez [aktualizacja] Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Aston Martin testuje panele słoneczne na swoich samochodach Nissan Navara od Nismo Kobiety wybrały swój samochód roku Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz?

Popularne w tym tygodniu:

Milion kilometrów w Volkswagenie Polo Polacy przekonują się do francuskich samochodów. Ile są warte według Niemców? 6h Nürburgring (2017) - Porsche triumfuje w kolejnej rundzie WEC Alpejskie miasteczko podbite przez motocyklistów - BMW Motorrad Days 2017 Świat wyścigów długodystansowych oczami Porsche