Oryginalne samochody najwyższych władz cz. 2

Oryginalne samochody najwyższych władz cz. 2

Fot. na lic. CC; flickr.com/by Hunter-Desportes
Fot. na lic. CC; flickr.com/by Hunter-Desportes
Paweł Żmuda
08.09.2010 21:21, aktualizacja: 08.09.2010 23:21

Niedawno mieliśmy okazję przyjrzeć się samochodom, które przysługują ludziom na stanowiskach głów państw w krajach demokratycznych. Jako jaskrawy kontrast pojawił się tam sułtanat Brunei, którego władca dość niefrasobliwie poczyna sobie jako największy chyba kolekcjoner aut na świecie. Oto kolejna część naszego przeglądu, w którym przedstawimy kolejne oryginalne samochody najważniejszych polityków świata. Jak wygląda flota pojazdów rządowych i prezydenckich w krajach takich jak Chiny, Irlandia czy Panama?

Republika Chile

Kolejny przegląd zaczynamy od południowoamerykańskiego Chile. Prezydent kraju graniczącego z Peru, Boliwią i Argentyną - Sebastian Pinera może poszczycić się naprawdę oryginalnym samochodem. Oficjalnym autem prezydenta jest bowiem czarny Ford Galaxie XL Convertible zakupiony w 1966 roku. Niestety, pojazd wykorzystywany jest jedynie na okoliczność państwowych uroczystości. Podczas codziennej pracy, prezydent Pinera korzysta z nowego opancerzonego BMW 760Li oraz z Lexusa LS 600h.

Obraz

Mimo, że rola Przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynie funkcją reprezentacyjną, a pełnię władzy w Chinach posiada sekretarz Komunistycznej Partii Chin, Hu Jintao - "prezydent" Kraju Środka może poszczycić się pewnymi przywilejami. Jintao widywany był w samochodach Mercedes S-Class oraz w BMW serii 7. Największą ciekawostką związaną z samochodami chińskich przywódców jest jednak zupełnie inny model. Na specjalne okazje, prezydent wykorzystuje luksusową limuzynę Hongqi HQE, wyposażoną w silnik V12 o pojemności 6,0 litra. To się nazywa patriotyzm...

Obraz

Kolejnym interesującym krajem jest Brazylia. Oficjalnym samochodem zarezerwowanym wyłącznie na specjalne okazje takie jak inauguracja nowego prezydenta, czy dzień niepodległości jest tam Rolls-Royce Silver Wraith z 1952 roku. Użytkowany do dziś pojazd pamięta jeszcze czasy prezydenta Getulio Vargasa, zmarłego w 1954 roku. Na co dzień, prezydent porusza się w opancerzonym Fordzie Fusion. Na szczęście, jest to oczywiście amerykańska wersja pojazdu, zbudowana na platformie CD3.

Irlandia

Prezydent Irlandii - Mary McAleese również może poszczycić się naprawdę interesującym pojazdem. Oficjalnym samochodem prezydenckim jest tu (tak samo jak w Brazylii) Rolls-Royce Silver Wraith, z tą jednak różnicą, że samochód wyprodukowany w 1947 roku nie jest typowym kabrioletem. Niestety, kawał historii na kołach używany jest jedynie na specjalne okazje. Podczas zwykłych podróży, pani prezydent korzysta z Mercedesów S-Class.

Obraz

Bycie prezydentem Kosowa to dość ciężka fucha. Nic dziwnego, że Fatmir Sejdiu porusza się w opancerzonym SUV-ie - Chevrolet Suburban. Pojazd wyposażono również w kuloodporne szyby oraz system chroniący pasażerów w razie ataku bronią chemiczną. Samochód prezydenta eskortowany jest zwykle przez ochronę poruszającą się w Audi A8, BMW 5 oraz Volkswagenach Touareg. Przedstawiciele parlamentu Kosowa widywani byli w pancernych Toyotach Land Cruiser oraz BMW X5 i Mercedesach E-Class.

Obraz

Qaboos bin Said al Said, sułtan Omanu, feldmarszałek armii, admirał marynarki wojennej i honorowy generał armii brytyjskiej w jednym, jak większość bogaczy z krajów arabskich lubuje się w luksusowych samochodach. W kolekcji "służbowych" samochodów sułtana znajdują się między innymi cztery czerwone Mercedesy S600 Pullman z 2003 roku oraz cztery Maybachy 62. Wiadomo, że w garażu sułtana stoi także kilka Ferrari, Astonów Martinów, kolekcja Lamborghini, Rolls-Royce'ów, a także ponad 20 Mercedesów i 10 egzemplarzy BMW.

Obraz

Panama to kolejny ciekawy, południowoamerykański kraj w naszym zestawieniu. Zanim Ricardo Martinelli został wybrany na fotel prezydenta, musiał przełknąć gorycz porażki w 2004 roku. Cel został osiągnięty dopiero w 2009. Zaprzysiężony 1 lipca 2009 roku Martinelli porusza się w opancerzonych Toyotach Land Cruiser 200. Na wyposażeniu ochroniarzy prezydenta znajdują się dwa takie samochody. Równie ciekawym pojazdem wożony jest wiceprezydent kraju, który używa opancerzonego Lincolna Navigator.

Królestwo Tajlandii

Tajlandzka rodzina królewska uwielbia luksus. Bhumibol Adulyadej, król Tajlandii od 1946 roku zwykle porusza się w limuzynie Maybach 62. Pozostali członkowie rodziny królewskiej widywani byli w Mercedesach W221 S-Class. Na wyposażeniu rodziny znajdują się także takie samochody jak Rolls-Royce Phantom VI, Cadillac DTS czy Volkswagen Caravelle T5. Tajlandzki premier Abhisti Vejjajiva porusza się zwykle na pokładzie czarnego, opancerzonego BMW 730Li oraz w czarnym Range Roverze.

Obraz

Władze Urugwaju zdecydowanie nie należą do najzamożniejszych. Wśród władz państwowych zwykle królują Mercedesy, BMW lub inne luksusowe limuzyny. Prezydent Urugwaju ma do swojej dyspozycji zaledwie... opancerzonego Chevroleta Vectrę (znanego u nas pod marką Opel). Wcześniej, władze państwa poruszały się w Mitsubishi Galant. Na wyposażeniu reszty władz Urugwaju znajdują się samochody takie jak Toyota Corolla, Volkswagen Vento i Peugeot 607S. Słabiutko.

Jugosławia

Jugosławia jest państwem, którego nie znajdziemy już na aktualnych mapach Europy. Mimo wszystko warto cofnąć się nieco i popatrzeć czym jeździł przywódca Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii - Josip Broz Tito. Zmarły w Lublanie w 1980 roku stawiał na rodzime produkcje. Jego oficjalnym samochodem była Zastava 160 w wersji Luxe. Nie był to jednak jedyny pojazd Tito. Na wyposażeniu służb był również Rolls-Royce Phantom V (dar od Królowej Elżbiety II) oraz dwa Mercedesy 600 Pullmann. Przywódca widywany był również w odkrytej limuzynie Cheveroleta i kabriolecie Cadillaca.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)