Toyota Hilux - motoryzacyjny AK-47 [felieton]

Toyota Hilux - motoryzacyjny AK‑47 [felieton]

Toyota Hilux
Toyota Hilux
Piotr Mazanek
15.10.2010 13:00, aktualizacja: 02.10.2022 21:50

Powstała w roku 1969 jako samochód na rodzinne wypady poza miasto, miała sprawiać radość i być niezawodna. Toyota Hilux, bo o niej mowa, wkrótce stała się jednak symbolem partyzantów w krajach, które nieustannie prowadzą wojny. Hilux to symbol wojny tak powszechny jak karabin AK-47.

Powstała w roku 1969 jako samochód na rodzinne wypady poza miasto, miała sprawiać radość i być niezawodna. Toyota Hilux, bo o niej mowa, wkrótce stała się jednak symbolem partyzantów w krajach, które nieustannie prowadzą wojny. Hilux to symbol wojny tak powszechny jak karabin AK-47.

Właściwie ciężko powiedzieć, kiedy dokładnie i dlaczego tak się stało. Toyota Hilux szybko po wkroczeniu w pełną produkcję stała się stałym produktem eksportowanym do krajów Bliskiego Wschodu, a stamtąd droga w ręce Talibów, rebeliantów, pospolitych przestępców i terrorystów była bardzo krótka. Wytrzymałość auta szybko przekonała wymienione wcześniej grupy, które rozpoczęły masowy wykup aut z logo Toyoty.

Toyota Hilux to znak rozpoznawalny opryszków w takich krajach, jak: Afganistan, Irak, Somalia, Nikaragua, Etiopia, Rwanda, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Liban i Jemen. Dość pokaźna lista, prawda? Wszyscy przestępcy w tych państwach jeżdżą właśnie tym konkretnym modelem, Toyotą Hilux. Co więcej, pakują do niej masę broni i ładunków wybuchowych, sami siadają na przyczepie. Mieści się ich wielu, co widać na zdjęciach.

Dlaczego akurat ten samochód stał się symbolem zła? Powodów jest kilka:

  • niska cena (stare modele można kupić bardzo tanio, nowe za około 60-70 tysięcy zł)
  • bezawaryjność (pamiętacie test Top Gear, w którym nie mogli zniszczyć Hiluxa?)
  • wielkość
  • solidność i bezpieczeństwo (mówi się, że to samochód kuloodporny ze względu na twardość stali w szkielecie)
  • pakowność
  • dostępność (można je kupić na każdym kroku, a części do Hiluxa są dostępne we wszystkich warsztatach)
  • mnogość warsztatów naprawiających usterki
  • niezawodność (niektóre modele mają po kilkanaście lat i nadal nie wymagają regularnych napraw)
Obraz

Hilux służy nie tylko do przewożenia napastników i sporej ilości broni czy materiałów wybuchowych, to także narzędzie zbrodni. Wielokrotnie odnotowywano, że za pomocą tego auta likwidowano przeciwników danej grupy. Często zdarza się także, że rebelianci biorą karabiny, siadają na przyczepie i wjeżdżając w tłum, rozstrzeliwują ludzi. Dzięki szybkości auta udaje im się uciec z miejsca zbrodni.

Co ciekawe, ze względu na liczebność tego modelu w wymienionych wcześniej krajach także wojska amerykańskie zaczęły go używać jako transportera broni itp.

Podsumowując: Toyota Hilux to symbol partyzantów, wojny, okrucieństwa i zarazem wielkiej myśli technicznej Toyoty. Nie bez kozery samochód ma przydomek the technical.

Źródło: NewsweekAutoblog

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)