Diody LED w samochodzie [oświetlenie]

LED

LED

W samochodowej technice świetlnej diody LED stosowane są najczęściej jako światła wspomagające do jazdy dziennej, światła stopu, kierunkowskazy lub formie ozdobnej. Dlaczego?

Diody LED tak samo jak klasyczne oświetlenie samochodowe musi posiadać odpowiednią homologację (E) pozwalającą na legalne użytkowanie na drogach publicznych. Według litery prawa LED nie powinny być stosowane w Europie jako pełnoprawne oświetlenie główne ze względu na brak odpowiednich certyfikacji pod względem kontroli technicznej strumienia światła.

Seryjne oświetlenie pomocnicze w technologii LED stosowane w samochodach także często nie jest zgodne z polskim prawem, które mówi, że wraz z włączeniem innego źródła oświetlenia takiego jak światła mijania czy przeciwmgielne, światła do jazdy dziennej powinny zostać automatycznie wyłączone. Podczas kontroli drogowej i podejrzenia, że pojazd nie spełnia wymaganych warunków zarówno pod względem homologacji, sterowania jak i działania oświetlenia, policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i skierować pojazd na dodatkowe badania techniczne.

Kilka diod LED i dyskoteka gotowa (Fot. Alibaba.com)

W samochodach stosuje się diody o wysokiej jasności światła zwane HBLED (High Brightness Light Emitting Diode), cechują się one wysoką światłością przekraczająca 0,2 kandeli. Światło emitowane przez popularne diody elektroluminescencyjne ma temperaturę barwową około 6000 K czyli bliską światłu dziennemu. Ich niewątpliwą cechą jest także oszczędność, dwie żarówki halogenowe wykorzystywane przez światła mijania potrzebują 110 W (2x 55 W), analogiczne listwy z diodami LED zaledwie 10 W (2x 5 W).

Montaż seryjnych świateł do jazdy dziennej na terenie Europy jest obowiązkowy we wszystkich pojazdach homologowanych po 7 lutym 2011. Wymagania dotyczące ich samodzielnego montażu przedstawiono na rysunku powyżej. Ceny kształtują się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od jakości i ilości diod. Należy pamiętać, że po samodzielnym montażu takiego zestawu oświetleniowego musimy udać się na badanie techniczne, które potwierdzi ich prawidłowy montaż i działanie. Kompletne reflektory LED odpowiadające za oświetlenie główne i pomocnicze dostępne już są w niektórych samochodach przeznaczonych na rynki pozaeuropejskie.

Zobacz także:

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Technika świetlna w samochodach – podstawy [oświetlenie]
Temperatura barwowa światła – dlaczego jest tak ważna? [oświetlenie]
Ksenony samoróbki – na co uważać? [oświetlenie]
Reflektory ksenonowe – podstawy [oświetlenie]
Żarówki specjalne dające więcej światła [oświetlenie]
Żarówki specjalne typu Blue – imitacje ksenonów [oświetlenie]
Dioda LED — podstawy [oświetlenie]

Zobacz więcej artykułów z serii: Elektryka, oświetlenie i wyposażenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy Łańcuchy tekstylne - lepsza alternatywa dla stalowych? Świece zapłonowe - budowa i zasada działania Jak eksploatować samochód z instalacją gazową? Tramwaj czy auto - kto ma pierwszeństwo? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - ciecze magnetoreologiczne Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - sterowanie zaworami elektromagnetycznymi Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG Opony zimowe - na co zwrócić uwagę Škoda Octavia 1,2 TSI - którą wersję silnika i jaką skrzynię lepiej wybrać? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia Jak dbać o oświetlenie pojazdu? Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza? Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią? Dlaczego opona zimowa lepiej sprawdza się podczas zimy? Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – jak to działa? Czy zakup oszczędnego silnika się zwróci? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Jak zabezpieczyć auto przed solą? Światła w samochodzie - kiedy włączyć jakie?

Popularne w tym tygodniu:

6 legalnych sposobów na mandaty „Na mechanika” - nowy sposób na oszukiwanie kierowców 3.0d: flagowy diesel BMW nie jest taki idealny, jak go malują Na tych benzynowych, sześciocylindrowych silnikach możesz polegać Czy można naprawić lampy LED? Marki z najbardziej awaryjną klimatyzacją Samochody kompaktowe z prostymi silnikami benzynowymi Rozgrzany samochód jest dla dziecka śmiertelną pułapką DEKRA 2017: najwytrzymalsze starsze i tanie samochody Samochód nowy czy używany? Wszystko zależy od potrzeb Regeneracja części - co warto, a czego nie warto naprawiać? Wjazd do lasu – kiedy nie wolno tego robić, jakie czekają cię konsekwencje?