Upał - największy wakacyjny wróg kierowców! [poradnik]

Upał - największy wakacyjny wróg kierowców! [poradnik]

Mata przeciwsłoneczna
Mata przeciwsłoneczna
Artur Kuśmierzak
12.07.2011 21:02, aktualizacja: 07.10.2022 18:01

Wakacje to czas urlopów, z którymi często wiążą się samochodowe podróże. Największym wrogiem kierowców w okresie letnim są wysokie temperatury. Upał nie tylko obniża koncentrację kierujących pojazdem, ale może też wpłynąć negatywnie na zdrowie jego i pasażerów - zwłaszcza tych najmłodszych. Jak sobie z nim radzić i na co zwrócić uwagę w gorące dni przemieszczając się samochodem?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że upał ma również negatywny wpływ na prowadzenie się naszego auta w zakrętach. Za pewne dla wielu z Was zabrzmi to absurdalnie, ale podczas jazdy po bardzo rozgrzanym asfalcie samochód może zachowywać się dokładnie tak jakby znajdował się na lodzie, a wówczas nietrudno o poślizg i wypadnięcie z drogi.

Dlatego w wakacje zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i zdjęcie nogi z gazu. Przed wyruszeniem w trasę warto najpierw otworzyć wszystkie drzwi i dokładnie wywietrzyć auto. Musimy pamiętać o tym, że wnętrze stojącego na parkingu pojazdu nawet przy temperaturze 20 stopni Celsjusza na dworze po 10 minutach postoju, na słońcu osiągnie około 50 stopni Celsjusza.

Można też zaopatrzyć się w specjalną matę przeciwsłoneczną bardzo przydatną jeżeli codziennie zostawiamy auto na słońcu. Promienie słoneczne ogrzewające wnętrze samochodu mogą w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do pęknięć lub odbarwień plastików deski rozdzielczej.

Obraz

Kiedy już dobrze przewietrzymy wnętrze powinniśmy właściwie ustawić temperaturę klimatyzacji, w wersji manualnej na środek niebieskiego pola, a w przypadku odmiany automatycznej na temperaturę maksymalnie o 8 stopni niższą niż ta na zewnątrz.

Nie warto ustawiać temperatury maksymalnie najniższej, bo wtedy klimatyzacja będzie potrzebowała więcej czasu, żeby powietrze osiągnęło taką temperaturą i w konsekwencji chłodzenie potrwa nieco dłużej. Aby oszczędzić swoje drogi oddechowe nawiew musi być ustawiony tak, aby dmuchał na szybę i nogi, a nie na klatę piersiową.


Ponadto duża różnica temperatur może doprowadzić do przeziębienia naszego organizmu lub szoku termicznego. To samo tyczy się ustawiania intensywności dmuchawy. Jeżeli nasz samochód wyposażony jest w klimatyzację to stanowczo odradzamy jazdę z otwartymi szybami, ponieważ może to doprowadzić do przewiania lub przeziębienia stawów.

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy samych dzieci w nagrzanym aucie! Jeśli podróżujemy z kotem, psem lub innym pupilem w skrajnych przypadkach możemy zostawić go w środku uchylając szyby tak, żeby zapewnić mu właściwą wentylację. Wyruszając w dłuższą podróż powinniśmy też przewidzieć czas na postoje i regularnie uzupełniać wodę w organizmie.

Obraz

Jadąc w trasę musimy też pamiętać o porządnych okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, które pomogą nam uniknąć bólu i zmęczenia oczu oraz zapobiegną niespodziewanemu oślepieniu promieniami słonecznymi w czasie jazdy. Dla lepszego komfortu można też zamontować rolety lub folię przyciemniającą. O ile roleta uchroni nas wyłącznie przed rażeniem promieni słonecznych o tyle folia może obniżyć temperaturę wewnątrz auta nawet o kilka stopni Celsjusza.

Zobacz także:

Źródło: Motofakty

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)